Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları Nasıl Oy Kullanacaklar?

20 Temmuz 2007 Kapalı Yazar: admin

Image

Seçimler yaklaşıyor, yurtdışında yaşayan milyonlarca Türk vatandaşının merak ettiği konulardan biri de seçimlerde nasıl oy kullanacakları.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konu ile ilgili olarak T. C. Kiev Büyükelçiliği’nden gönderilen bilgilendirme metni aşağıdadır.

 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak olan 23. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde gümrük kapılarında oy kullanabilmelerine yönelik olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun ilgili Kararlarından derlenen esaslar aşağıda sunulmaktadır:

 

Yüksek Seçim Kurulu 4 Mayıs 2007 tarihli ve 221 sayılı Kararı ile Anayasanın 67. maddesinde öngörülen yasal düzenleme yapılıncaya kadar yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanabileceklerini kabul etmiştir.

Yüksek Seçim Kurulu, vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanabilmelerine yönelik ayrıntıları ise 282 sayılı Kararı ile açıklamıştır.

Sözkonusu Karara göre, Vatandaşlarımız, Atatürk Hava Limanı, Kapıkule Karayolu, Esenboğa Havalimanı, Adnan Menderes Hava Limanı, Antalya Hava Limanı ve Şakir Paşa Hava Limanı, İpsala Karayolu, Cilve gözü Karayolu, Sarp Karayolu, Habur Karayolu, Sabiha Gökçen Hava Limanı, Erkilet Hava Limanı ve Taşucu Deniz Limanı gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir. (YSK’nın 460 sayılı kararıyla vatandaşlarımızın İzmir Çeşme Deniz Limanında oy kullanmaları da mümkün kılınmıştır) Sözkonusu gümrük kapılarında 24 saat süre ile oy kullanılması mümkündür.

Sözkonusu Karara ilişik „23. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Gümrük Kapılarında Yapılacak Oy Verme İşlemleri ile Gümrük Kapısı İlçe Seçim ve Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir Genelge“ye göre: Oy verme işlemleri 25 Haziran 2007 Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’nun o çevre için belirleyeceği saatte başlatılacak ve 22 Temmuz 2007 Pazar günü Kurul’un o çevre için tespit edeceği seçimin bitiş saatine kadar devam edecektir. (Madde 2) Oylamada Türkiye’de seçmen kütüğüne yazılı olmayan, Yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, Oy verme günü olan 22 Temmuz 2007 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan, (22/07/1989 günü ve bu tarihten önce doğanlar),

 ç) Oy vereceği günde Yurda giriş veya çıkış yapan,

d) Çifte vatandaş olup da, Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu ibraz eden, Türk Vatandaşları oy kullanabileceklerdir.

(Madde 3) Oylamaya Yukarıdaki madde kapsamı dışında kalanlar, Kısıtlı olanlar, Kamu hizmetinden yasaklı olanlar katılamayacaktır.

(Madde 4) Vatandaşlarımız sadece gümrükten giriş veya çıkış yaparken oylarını kullanabileceklerdir. Oy verme isteminde bulunacaklar, pasaportlarını sandık kurulu başkanına göstermek zorundadırlar. Pasaporttan başka bir belgeyle oy kullanmak mümkün olmayacaktır.

(Madde 16) Oy verebileceklerin tespitinde, gösterilen pasaportta yazılı bilgilerle yetinilecektir. Oy kullanmak isteyenin yurt dışında altı aydan fazla ikamet edip etmediği, pasaportundaki çıkış ve giriş damgaları yabancı ülke yetkili makamlarınca verilen oturma iznini içeren özel açıklama veya bu konuda düzenlenmiş başka bir belge varsa incelenerek tespit edilecektir. Sandık kurulu, bu konuda tereddüt ederse gümrük kapılarındaki görevlilerin bilgisine başvurabilecektir. Yurda girişten altı aydan önce yabancı ülkeden verilmiş veya hangi tarihte olursa olsun yenilenmiş ve oy kullanıldığı tarihte geçerli olan oturma iznine sahip olan seçmenler, yurda giriş ve çıkış tarihleri arasındaki süreye bakılmaksızın yurt dışında altı aydan fazla ikamet etmiş sayılacaklardır. Yabancı ülkede altı aydan fazla ikamet etmiş olup, ikamet izin süresi sona ermiş olanlar da bu izin süresinin bitim tarihinden sonraki yurda ilk defa girişlerinde oy kullanabileceklerdir.(Madde 17)